Főzési tippek
Sokan kedvelik a kínai ízeket, és gondolják úgy, hogy a kínai ételek elkészítése különleges főzési gyakorlatot vagy bizarr alapanyagokat igényel. Pedig a legtöbb kínai ételt könnyen és gyorsan megvalósíthatjuk otthon is, amely sokkal olcsóbb és egészségesebb, mint a kínai gyorsbüfékben vagy szupermarketekben vásárolható kész-félkész termékek. A tutitippek oldalain olyan egyszerű kínai recepteket adunk közzé, amelyeket magunk is kipróbáltunk, és az elkészítésük valóban nem ördöngős..
Mielőtt sütni-főzni kezdenénk, szükségünk lesz némi alapismeretre – a kínai ételeksorozatunkban tippeket és tanácsokat adunk a legfontosabb alapanyagok beszerzéséhez és esetleges helyettesítéséhez, a wok és egyéb szükséges konyhai eszközök használatához, az ételek előkészítéséhez és fogyasztásához. Továbbá a kínai teázás hagyományaiba és szokásaiba is betekintünk, és tippeket adunk ahhoz, hogy miképp dekoráljunk egy vendégváró asztalt. (lásd kínai dekoráció)
Fontos azt is megjegyeznünk, hogy a köztudattal ellentétben, a modern kínai ételek nem a legegészségesebbek a világon. Kínában a legmagasabb a diabetikusok száma, 23%-uk betegesen túlsúlyos, és minden negyedik kínainak magas a vérnyomása. A hagyományos kínai ételek elsősorban zöldségalapúak, hiszen mind a cukor, mind a hús évszázadokon keresztül luxuscikknek számított. Azonban a gazdasági fejlődés során egyre több zsírt és cukrot fogyasztanak a kínai emberek. Megfigyelhető például, hogy szinte minden modern kínai recept előír cukrot, a húsok közül pedig a sertés hús egyre népszerűbb, amelynek ráadásul minden részét felhasználják.
(Tipp: a receptekből nyugodtan kihagyhatjuk a cukrot, zsíros húsok helyett padig alkalmazzunk zsírszegény változatokat!)
Forrás: Tutitippek
Tojásfőzés
A tojás főzése nem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Lehet készíteni lágy tojást, lágyabb tojást, majdnem keménytojást és kemény tojást. Mindnek megvan a maga főzési ideje. Érdemes a tojást forrásban levő vízbe rakni, így pontosabban számolhatunk.
A lágy tojást 3 percig kell főzni, a még lágyabbat kevesebb ideig.
5 perc körül a sárgája eléri azt a még éppen kicsit folyós állagát.
6-7 perc forrás után visszavonhatatlanul kemény tojásunk lesz.
Ennél sokkal tovább nem érdemes főzni, mert különben a sárgája és a fehérje között kis, zöld csík fog megjelenni.
Főzési, sütési praktikák
Amit az élesztőről tudni érdemes
Sokan rettegnek az élesztő felhasználásától és automatikusan elvetik még a lehetőségét is annak, hogy megpróbáljanak a félelmüktől akár segítséget igénybevéve is megszabadulni. Sokáig így cselekedett az édesanyám is. Holott az élesztő nem bánt, csak érdemes egy-két dolgot tudni róla :
Az üzletekben kapható, jobbára 5dkg-os kiszerelésű élesztő nem más, mint élesztőgombák telepe. Ebből adódóan úgy kell velük bánnunk, mint bármilyen élő szervezettel, így figyelembe kell vennünk az igényeiket. Az egészséges élesztő kagylós törésű, nem vagy csak alig morzsálódik, drappos színű, felületén nincsenek kiszáradt, pergős sötétbarna foltok.
Az élesztőt mikor langyos tejben felfuttatjuk némi cukor és liszt társaságában, voltaképpen nem teszünk mást, mint etetjük. Vigyázat! A forró tej megöli szegényt! Másik nagy ellensége a közvetlenül sóval való találkozás, így ha a receptünk nem írja elő a tejben való felfuttatást, kovászkészítést, csak annyit ír, hogy:"az élesztőt morzsoljuk a lisztbe", nos akkor figyelnünk kell arra, hogy az előzetesen liszthez vegyített só alaposan el legyen elegyítve már. Amitől pedig óvnunk kell még szegényt, az a megfázás! Ezért kelesztjük a tésztát mindig melegben. Ha pedig végképp friss levegőre vágyunk, hát menjünk a konyhától távolra levegőzni, de ne csináljunk huzatot!
Remélem az élesztőgomba igényeinek, életfeltételeinek rövid ismertetése után már nagyobb kedvvel és bátorsággal mernek kísérletezni vele!
Forrás: Internet
Sütik
Elkészítjük a tiramisut.
Elkészítjük a sablont.
A sablont nyomtathatjuk számítógépről, a fő, hogy fekete-fehér legyen a kép. Ezek után nincs más dolgunk, mint a fekete részeket kivágni (erre leginkább a körömvágó olló használható). A betűknél elég csak a betűket körbevágni illetve szükség esetén a közepét ( A,D,B,O,P...stb)
Miután a tiramisut állni hagytuk, a sablon darabjait felhelyezzük (a pontosság érdekében én csipeszt használtam), és megszórjuk kakaóporral.
Szeretnék egy pár egyszerű ötletet adni tortadíszítéshez elfoglalt vagy kevésbé kreatív anyukáknak.Igazán egyszerű és olcsó díszítési mód, de nagyon tudnak neki örülni. Érdemes egy félórácskát még rá szánni.
Ötletek:
Krumpli sütése
1.
Hámozzuk, mossuk a krumplit. Hasábra vagy kockára (mint a brassóihoz) vágjuk. Gyengén sós vízbe feltesszük főni. Az első forrásnál levesszük a tűzről, leöntjük a vizet róla. A krumplit tiszta konyhurára borítjuk pár pillanat alatt saját melegétől megszárad. Forró olajban (zsírban) megsütjük. Sokkal hamarabb sül meg, mint nyersen és finom ropogós:), belül omlós. Jó étvágyat!!!
2.
A hasábburgonya úgy lesz kívül ropogós, belül puha, ha kétszer sütjük meg bő forró olajban. Először csak halványsárgára sütjük, és kiszedjük konyhai papírtörlőre, majd rövid pihentetés után aranyszínűre sütjük.
3.
A hasábra vágott krumplit a bő olajban való sütés elött tegyük a mikróba 3 - 4 percre, ez idő alatt a saját nedvességétől megpuhul kicsit. Így garantáltan kívül ropogós, belül omlós puha sült krumpli lesz a végeredmény.
Fánk sütés
Evőkanálnyi rumot téve a fánk tésztájába, megelőzhetjük, hogy sok zsiradékot szívjon magába a tészta
Nem ropogós a ropogós?
Miért lett ilyen szottyadt, zsíros, plötty ez az egész? Ne szótárazz! Szottyadt, plötty: hervatag, csenevész.
Ismerős kérdés? Elkészíted a szalonnapörcöt, de mire fogyasztanád már nem ropog, sőt! Megcsinálod a rántott vagy bundás cukkinit, csirkét, de mire az étkezésre kerül a sor, már az egész ilyen nedves, plötty állagú lesz? Mi az oka? Neked miért nem sikerül? Ezért güriztél ennyit? Pedig egyszerű. Itt egy megoldás a problémára.
Hogyan marad a szalonna ropogós?
Először is ne nagy lángon készítsd, mert akkor csak megpörkölődik, de nem sül ki belőle rendesen a zsír. Forrósítsd fel a serpenyőt, önts alá 1 ek olívaolajat. Majd szórd bele a szallonnát. Közepes lángon pirítsd. Ha kész, akkor fogj 2 db kerámia- vagy porcelántálat, de SOHA ne használj fémet vagy műanyagot. Az egyik tányérra, de csak az egyikre, tegyél papírtörlőt, szedd ki rá a szalonnát. Jön, egy másik műfajból már oly jól ismert, 5 másodperces szabály. 5 másodperc múlva szedd át a másik tányérba. Ennyi. Ropogós lesz.
Hogyan lesz a rántott vagy bundás cucc ropogós?
A kiszedés módszere ugyanaz. Ha megsült (kirántódott), fogsz két tányért. Az egyikbe papírtörlő, aztán 5 másodperc és át a másikba.
Ropogós szalámi: Egy kerámiatányérra tegyél papírtörlőt, majd a felkarikázott szalámikat fektesd rá úgy, hogy ne érjenek össze. Kapcsold be a mikrót 6-8 percre (teljesítménytől függően). Kész. Olyan lesz, mint a csipsz.