Gasztromann: - Menő az, ha buli van, és te főzöl, nem a vendéglős...

akik szeretnek főzni... nekik készítettem.. és bővítgetem..

 

 

Zelleres csirkemell

 

 Hozzávalók 4 személyre:

 

 80 dkg zellerszár, 2 sárgarépa, 50 dkg csirkemellfilé, 1 húsleveskocka, 1 tojás, 1 paradicsom, 2 evőkanál fekete olívabogyó, 2 evőkanál kapribogyó, 1 kis csokor petrezselyem, 3 evőkanál olívaolaj, 3 evőkanál fehérborecet

 

 Elkészítés:

 

 A zellert megtisztítjuk, megmossuk, és kb. 7 cm-es darabokra vágjuk. A répát meghámozzuk, megmossuk, és vékonyan felszeleteljük. A húst megmossuk.

 

Lábosban fél liter vizet forralunk, beledobjuk a leveskockát, a zellert, a répát és a csirkemellet. Lefedve kb. 30 percig főzzük. A zöldségeket és a húst a levesben hagyjuk kihűlni. Közben keményre főzzük a tojást, meghámozzuk, és apróbb darabokra vágjuk. A paradicsomot megmossuk, kis kockákra vágjuk. Az olívát kimagozzuk, felkarikázzuk. A petrezselymet leöblítjük, felaprítjuk. Összekeverjük a tojást, a paradicsomot, az olívát, a kapribogyót, a petrezselymet, ráöntjük az olajat és az ecetet, és összeforgatjuk. A csirkemellet kivesszük a levesből, felszeleteljük. A zöldségeket a lével együtt a tojásos-olívás keverékhez adjuk. Alaposan összeforgatjuk, rátesszük a húst, és tálaljuk. Rozskenyeret kínáljunk hozzá.

Munka: kb. 30 perc 

Fogyasztható: kb. 1 óra 30 perc múlva

1 adag: 1378 kJ/329 kcal

 

Tojásos makaróni

Hozzávalók:
25 dkg makaróni, 2 dl tejföl, 3 tojás, 2 csokor zöldhagyma zöld szárával együtt, 7 dkg vaj (vagy margarin), 1 evõkanál só, 1 mokkáskanál törött fehér bors.

Elkészítés:
A makarónit megfõzöm, meleg vízzel leöblítem, és 3 dkg olvasztott vajon megforgatom. Kis tepsibe vagy tûzálló tálba téve egyenletesen elsimítom. A tojásokat gyengén felverem, és összekeverem a tejföllel, kevés sóval, valamint a törött borssal. A megtisztított zöldhagymát vékonyka karikákra vágom (zöldjével együtt), és rászórom a makarónira. Ezután lelocsolom a tojásos tejföllel. A megmaradt vajból borsónyi darabkákat morzsolok a tészta tetejére, és elõmelegített, forró sütõbe tolom. Erõs lángon rápirítom a tésztára a tojást, és az ételt kockákra vágva, fejes salátával tálalom.

Elkészítési idő: 40 perc

 

 

Brokkolis gombatál

6-8 személy részére:

700 gr. brokkoli, 600gr. gomba, 80 dkg hámozott burgonya, 2-3 dl tejföl, 2 dl tejszín, 2 ek étkezési keményítő, 2 teás kanál só, fél teáskanál őrölt bors,  300 gr gouda sajt.

A brokkolit daraboljuk fel, tegyük a sütőedénybe, hozzáadjuk a gombát, s a felkockázott burgonyát. Adjuk hozzá a keményítőt, tejszínt, tejfölt, a sót, borsot, és a sajt egyharmad részét, és a keveréket a zöldség-burgonyához, és alaposan keverjük össze.  Ezután lefóliázzuk a tepsit, és a zöldségeket megpuhítjuk, majd a fóliát levéve a maradék sajttal megszórjuk, és a sajt pirosodásáig sütjük. Kb 35-40 perc a sütési idő, előmelegített, légkeveréses sütőben. Kb 180 fokon sütjük.

 

Sajtos pulykamell filé

1 kg pulykamellfilé, 25 dkg trapistasajt  3 tojás, l2 ek iszt, só 2 dl tej.  A húst felszeleteljük, kiklopfoljuk, és besózuk, majd a lisztet a tojást és a tejet összekeverjük, felverjük. ha netán sűrű kevés tejjel hígítjuk, ha híg liszetet teszünk hozzá, a sajtot lereszeljük , tálcára tesszük

A pulykamell  filét kiklopfoljuk, és liszbe megforgatjuk, majd a tojásos masszába mártjuk, és a sajtba meghempergetjük, ezután egy  kivajazott morzsázott jénaiba szépen egymásra lerakjuk.  A maradék sajtot rászórjuk, a tojást ha maradt ráöntjük, és lefedjük, vagy le alufóliázzuk. 180 fokos sütőbe tesszük, amit előre bemelegítettünk. 40 percig sütjük, és ezután levesszük a fóliát vagy a fedőt, és a sajtot megpirítjuk. Kivesszük, ha elkészült, majd letakarjuk, és 20 percig pihentessük tálalás elött. hidegen, melegen nagyon finom, vendégvárásra előre el lehet készíteni.. majonézes vegyes salátával tálaljuk. Kicsit hűlt, egy tálra borítjuk, és úgy szeletelhetjük, mint a tortát. Sertés hússal is finom .

 

Csirkemellfilé sonkában

 

4 csirkemell filé,4 ek olíva olaj, 1 teás kanál szárított rozmaring, só, őröltpaprika, (csípős) 8 vékony szelet nyers sonka, 1 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 3szál  szárzeller, 3 sárgarépa, 2 kis cukkini 1 elk paradicsompüré, 1.3 dl bor, 2 ek olíva olaj, 1 cs apróra vágott petrezselyem

A húst megmossuk hideg vízben, és megtörölgessük. forró olajban ropogósra sütjük. ezután rozmaringgal, sóval, paprikával megszórjuk, és mindegyik filét 2 sonkaszeletbe göngyöljük.

Meghámozzuk, és összevágjuk a fokhagymát, és a vöröshagymát, megtisztítjuk a répát a zellert, a cukkinit, mindegyiket  vékony csíkokra vágjuk. A paradicsompürét összekeverjük a fehérborral.

Forró olajban üvegesre sütjük a hagymát, a fokhagymát, és a zöldséget, és rövid ideig pároljuk. Belekeverjük  a bort, a paradicsompürévelmajd sóval, paprikával ízestjük.

A hússzeleteket a zöldségre fektetjük, és fedő  alatt alacsony lángon  15 percig pároljuk. A filét előmelegített tányérra szedjük, éps melegentartjuk. A zöldséghez keverjük a citromhéjat, és a petrezselymet, majd a zöldséget a hús mellé tesszük, és rögtön tálaljuk.

 

 

Görög egytál

Hozzávalók:

1 fej vöröshagyma, 1 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olíva olaj, 1 db padlizsán, 1 db cukkini, 40 dkg burgonya, 5 dl húsleves (kockából), Só, őrölt bors, reszelt szerecsendió, 3db paradicsom, 1 csomó kapor, 1 csokor petrezselyem,3 evőkanál reszelt parmezán sajt

Elkészítés:

Az olívaolajat edényben felforrósítjuk, ebben a hagymát és a fokhagymát átpároljuk. A padlizsánt, cukkinit és a burgonyát azonos nagyságú kockákra vágjuk, majd a hagymához téve egy ideig együtt pároljuk. A húslevest hozzáadjuk, sóval, borssal és a szerecsendióval fűszerezzük. Lefedve kb. 25 percig főzzük. A paradicsomot megmossuk, leitatjuk, félbevágjuk, szárvégződést kivágjuk, felkockázzuk az ételbe tesszük és keverés mellett felforrósítjuk. A kaprot és a petrezselymet leöblítjük, leitatjuk. A levélkéket lecsipkedjük és apróra vágjuk. Tálalás előtt sóval, borssal még egyszer ízesítjük. Sajttal, kaporral és petrezselyemmel megszórva tálaljuk.

 

 

Mexikói tál

Hozzávalók:

80 dkg sertéscomb, 50 dkg burgonya, 2 fej vöröshagyma, 20 dkg zöldborsó, 20 dkg gomba, 20 dkg rizs, őrölt bors, só, olaj, pirospaprika, 20 dkg csemege kukorica

Elkészítés:

A sertéshúst vágjuk vékony csíkokra; a burgonyát apró kockára. A finomra metélt hagymát pároljuk kevés olajon, fűszerezzük pirospaprikával, és azonnal tegyük rá a húst, valamint a burgonyát. Pároljuk együtt fedő alatt. Sózzuk, borsozzuk, majd ha leve elfőtt, pörköljük kissé. Pároljuk meg külön-külön kevés vajon a zöldborsót; gombát, kukoricát és rizst. Tálaláskor tegyük a tál közepébe a húsos burgonyás keveréket, koszorúként rakjuk körbe zöldborsóval, gombával, aztán kukoricával, végül rizzsel. A húsról visszamaradt szaftos lével öntözzük meg a mexikói tál tetejét.

 

Székelykáposzta

1.5 kg savanyú káposzta, 1kg sertés dagadó, vagy  comb, lapocka, 2 fej vöröshagyma, 3 teás kanál pirospaprika, őrölt bors, őrölt kömény, 1 babérlevél, só, 20 dkg lecsókolbász, 2-3 szelet kolozsvári szalonna, 2-3 evőkanál étolaj, egy jó fél marék rizs.

 A húst összekockázzuk, a hagymát az étolajon megpároljuk, rátesszük a paprikát, borsot, köményt, majd a húskockákat, átforgatjuk. A húst fél puhára főzzük, majd (ha szükséges, a káposztát kimossuk), rátesszük a káposztát, a szalonnaszeleteket, és felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje. Letakarjuk, fedő alatt lassú tűzön, félpuhára pároljuk, majd a fél marék rizst rátesszük, hozzáadjuk a felkarikázott lecsókolbászt,  és ha kell, még felöntjük egy kevés vízzel., pótoljuk, ami elfőtt. Ezután még kb 20-25 percet főzzük, Figyeljük, hogy a folyadék elég legyen rajta. Ha lezártuk a gázt, még kb 15 percig hagyjuk a fedőt a láboson, hogy a rizs teljesen megpuhuljon. Tálaláskor tejföllel kínáljuk,na persze és friss kenyérrel !

 

Pataki tál, római tál, cseréptál

(Forrás: Mindmegette.hu)

 

 

Az ételek kíméletes és együttes elkészítése, a vitamintartalom megőrzése és az energiatakarékos működés mind olyan kritérium, amit a jelenlegi gasztronómiai irányzatok elvárnak egy jó edénytől. És ezeknek az emberiség egyik első edénye, a cseréptál megfelel.

Az ételek kíméletes és együttes elkészítése, a vitamintartalom megőrzése és az energiatakarékos működés mind olyan kritérium, amit a jelenlegi gasztronómiai irányzatok elvárnak egy jó edénytől. És ezeknek az emberiség egyik első edénye, a cseréptál megfelel.

 

Agyagedényt már igen régóta használ az emberiség az ételek elkészítésére és tárolására. Gondoljunk csak bele: egy-egy ásatáson a csontok mellett mindig előkerül a kor eszközeinek  maradványa, azaz néhány agyagcserép. Az együtt töltött időt jellemzi, hogy közel tízezer éves edénytöredékere bukkantak Oroszországban, és Japánban is hasonlóan régi darabok kerültek elő. De ha csak saját iskolai emlékeinkre hagyatkozunk, akkor is két-háromezer évet utazhatunk az emberiség és az agyagcserép történetében: az egyiptomiak, a görögök és a rómaiak is agyagedényekben tároltak, szállítottak és főztek.

Az ősi cserépedény ma is jól használható

Az ipari forradalom és a technika mérhetetlen fejlődése ellenére, a régmúlttól az emberiséggel tartó agyagedény megmaradt. Ma már ugyan csak 1-1 példánnyal bírnak a háztartások, mégis vannak olyan ételek, amelyekhez kifejezetten ezekre az edényekre van szükség.

 

 

Hogyan használjuk?

A római vagy pataki tálat használat előtt legalább fél órára áztassuk vízbe, de ha időnk engedi, akkor érdemes akár egy órát is a vízben hagyni, hogy jól megszívhassa magát. Első használat előtt minimum egy órát hagyjuk az új edényeinket a fürdőjükben, hogy utána jól bírják a kiképzést a sütőben.

A vizes római cseréptálba aztán - elképzelésünk vagy a recept útmutatásai alapján - halmozzuk bele a hozzávalókat, és lefedve, a 190-200 fokra előmelegített sütőbe toljuk be a tálat. A tálban készülő ételeknek nagyjából egy órára van szükségük, de húsok esetében ez az idő ennél jóval több is lehet. A magába szívott nedvességnek köszönhetően az ételünk a sütőben finoman megpárolódik, hozzáadott zsiradék nélkül is tökéletes lesz, és a fűszerek íze is jobban átjárja mind a zöldségeket, mind pedig a húsokat. Épp ezért fogyókúrázok számára tökéletes főzési módot kínál a római tál.

Köret és hús egyben sül a cserépedényben

A kíméletes elkészítési módnak köszönhetően a zöldségek vitamintartalmának nagy része is megőrizhető, megmaradnak az ízek, és nem mellesleg a zárt edénynek hála a kifröcsögő, majd helyben leégő zsírt sem kell a sütő faláról kapargatnunk.

 

 

Mi készülhet római tálban?

A csülök, tipikus római tálban készíthető étel, de a töltött és rakott zöldségek számára is ideális. A húsok közül a zsírtalanabb szárnyasokat és vadhúsokat is omlóssá varázsolja, de remekül helyt áll egy tisztes darab tarja vagy akár egy jó marharagu elkészítésénél is. A francia vidéki konyhában gyakorta szerephez jutó egytálételeket is érdemes római tálban készíteni. 

Többek között a coq au vin: ejtsd kokoven (vörösboros kakas) vagy a   boeuf bourguignon ( burgundi marha ) is elkészíthető agyagedényben.

A húsok, zöldségek és rakott, töltött ételek mellett köretek készítésére is igen alkalmas a római tál. Rizst, kölest, sült tésztákat, kukorica polentából  készült köreteket is párolhatunk benne. Sőt: kenyeret is süthetünk benne.

Rakott zöldségeket is süthetünk római tálban

Gyümölcsös ételek, desszertek készítésére alkalmas, készülhet benne kobbler, vagy krumble, de süthetünk benne töltött gyümölcsöket is, hiszen a tál biztosítja, hogy mind kívül, mind belül kellően puhák lesznek, mire elkészül az étel.

Ez a speciális agyagedény egyébként sokakat megihletett, külön szakácskönyvek is megjelentek tálra hangolt receptekkel. A római tál jól tartja a hőt, így érdemes ebben hagyni az ételt, és így tálalni a család számára.

Milyet vegyünk?

Agyagtálból legjobb boltban, ellenőrzött minőségű alapanyagból készített tálat venni, nehogy olyan vegyülettel szennyezett edény kerüljön a háztartásunkba, amely a hő és a víz hatására az ételünkbe kerülhet, számunkra ártalmassá téve azt.

Nem csak praktikus, de gyönyörű is a római tál

Hogyan tisztítsuk?

Az ecetes vagy szódabikarbónás vízbe áztatott edényt egy dörzsölős szivaccsal vagy kefével súroljuk le. Ha ennél alaposabban szeretnénk megtisztítani, akkor ezzel a vízzel telített edényeket a sütőbe téve forraljuk ki nagyjából fél óra alatt.

 

 

Zsályás disznókaraj

A római tálban megmaradnak az ízek, illatok

Hozzávalók:
2 kg bőrös, csontos karaj
2 kávéskanál szárított zsálya
4 kávéskanál rozmaring
1 nagyobb alma
1 közepes vöröshagyma
2 dl fehérbor
1 kg újkrumpli vagy krumpli

Elkészítés: A közel két kilós karajomat felszeletelem a csont mentén. A szeletek között sózok, zsályával és rozmaringgal hintek, majd egy szelet almát és egy szelet hagymát dugok a résekbe.

Az újkrumplit megpucolom, a megáztatott római tál aljára szórom, sózom, rozmaringgal meghintem. A tűzdelt húst ráfektetem, aláöntöm a fehérbort. Az edényt lefedem, és úgy bő 3 órát hagyom a 200 fokos sütőmben.
Ezután leszedem a fedőt és lepirítom.

Kenyér római tálban

Hozzávalók:
34 dkg rétesliszt
17 dkg finomliszt
3,7 dl langyos víz
1/2 teáskanál szárított élesztő
1 1/2 teáskanál só
1 teáskanál sikér

Elkészítés: A száraz anyagokat kimérem, majd egy tálba összeöntöm, ezután a vízzel alaposan elkeverem. A tálat egy konyharuhával óvatosan letakarom, és 12 órát hagyom szobahőmérsékleten kelni.
Amikor letelt a fél nap, akkor lisztes deszkára borítom, néhányszor áthajtogatom, majd egy sütőpapírral bélelt római tálba teszem. A lefedett tálat a 250 fokra hevített sütőbe teszem, majd 35 perc után leszedem a fedelét, és még 20 percig, fedetlenül sütöm.

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 36
Tegnapi: 19
Heti: 123
Havi: 305
Össz.: 53 946

Látogatottság növelés
Oldal: Egytálételek
Gasztromann: - Menő az, ha buli van, és te főzöl, nem a vendéglős... - © 2008 - 2024 - gasztromann.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »